Detay Nervür

istCAD®2019 NERVÜRLÜ (PAYANDALI) İSTİNAT DUVARI

Nervürlü (payandalı) İstinat Duvarı Teknik Özellikler ve Detaylar

Veri Giriş Ekranı

Nervürlü (Payandalı) istinat Duvarı

istCAD® 7.0 Nervürlü  istinat duvarı Yazılımı Konsol istinat duvarlarının 7-8 m den daha yüksek yapılması durumunda , gövde plağı ile taban plağının birbirine ankastre olduğu en kesit içinde çok büyük eğilme momentleri oluşur. Bu ise beton en kesit alanının büyümesine ve dolayısıyla maliyetin yükselmesine neden olur. Bu durumda gövde ve temel plağına belirli aralıklarla konulacak destek elemanları (nervür) ile duvar yüksekliği arttırılabilir.

Nervürlü istinat duvarı 7.0 versiyonu ile birlikte .NET platformunda geliştirilmiştir. istCAD yazılımının bu sürümünde artık istinat duvarı çözümleri proje bazlı yapılabilmektedir. Yeni proje tanımı yapıldığında aynı proje kapsamında birden fazla istinat tipi ve yapısı modellenebilmekte ve proje adı altında toplu olarak saklanabilmektedir. istCAD programı çalıştırıldığında üst menüden istenen istinat duvarı tipi seçilerek o tipe ait istinat duvarı veri girişi ve sonuçları değerlendir ekranı gelir. Geometrik veri girişi, Toptan göçme analizi, Donatı inceleme ve düzenleme ekranı, Detay çizimleri sekmesi, Ayrıntılı hesap raporları da bu ekran üzerinde bulunan sekmeler vasıtası ile ulaşılabilecek alanlardır.

Ayrıca hesap esnasında istinat duvarına etkiyen yükler ile oluşan iç kuvvetler de grafik olarak kullanıcıya sunulmaktadır. Kullanıcının hesaplara tam hakimiyeti sağlamak için bütün işlemeler aynı ana ekran üzerinde yerleştirilmiş bölümler vasıtasıyla gerçekleştirilir. Yapılan değişiklikler interaktif olarak ekranda izlenebilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.


Toptan Göçme Analizi

istCAD Nervür Toptan Göçme

istCAD® 7.0 Toptan Göçme Analizi Yazılımı “TS 7994 / şubat 1990 zemin dayanma yapıları” yönetmeliğine uygun olarak istinat yapısının toptan göçme analizini yapar.


Yazılım muhtemel toptan göçme merkezlerini verilen araştırma alanı içerisinde araştırır ve en gayri müsait kayma yüzeyini tespit eder. Her bir kayma yüzeyi için zemin dilimlere ayrılır ve her bir dilimin dengesi kurularak sonuçlar tablo halinde sunulur.


Yazılım kayma merkezi yerini ve dilimlerin konumunu otomatik olarak planlayabilir. Kullanıcı isterse farklı kayma merkezi alanını ve araştırma sıklık aralığını değiştirebilir. Dilim genişliklerine karar verebilir.


Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Donatı Düzenleme Ekranı

istCAD Nervür Donatı formu-1
istCAD Nervür Donatı Formu -2
istCAD Nervür Donatı Formu - 3

istCAD® 7.0 Donatı Düzenleme Ekranı

Hesapların ardından otomatik bulunan donatılar ekranda kullanıcıya anlaşılır bir formda sunulmakta kullanıcı istediği donatıda değişiklik yapabilmektedir.

Donatı kontrolü bu şekilde yapıldıktan sonra çizim butonuna basarak detaylı pozlu-metrajlı çizim paftasını alınabilir, hiçbir ilave detay ihtiyacı duyulmadan projenize ekleyebileceğiniz bu detay paftasını DWG formatında da saklayabilir, diğer popüler çizim programları ile tam uyumlu olarak açabilirsiniz.

Çizimlerde çiroz ve sehpa donatıları da gösterilmekte ve metraja eklenmektedir. İstinat duvarının detaylı donatı paftasının yanında barbakan ve drenaj borusunun da gösterildiği ikinci bir kalıp ölçü planı da program tarafından hazırlanmaktadır. Her türlü hesap ve çizim parametrelerine programın “opsiyonlar” bölümünden ulaşılabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Çizim Paftalarının Hazırlanması

istCAD Nervür Donatı Detay Çizim

istCAD® 7.0 Çizim Paftası Hazırlama

Donatı kontrolü yapıldıktan sonra çizim butonuna basarak detaylı pozlu-metrajlı çizim paftasını alınabilir, hiçbir ilave detay ihtiyacı duyulmadan projenize ekleyebileceğiniz bu detay paftasını DWG formatında da saklayabilir, diğer popüler çizim programları ile tam uyumlu olarak açabilirsiniz. Çizimlerde çiroz ve sehpa donatıları da gösterilmekte ve metraja eklenmektedir. İstinat duvarının detaylı donatı paftasının yanında barbakan ve drenaj borusunun da gösterildiği ikinci bir kalıp ölçü planı da program tarafından hazırlanmaktadır. Her türlü hesap ve çizim parametrelerine programın “opsiyon” bölümünden ulaşılabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Hesap Raporları Görünüşü

istCAD Nervür Hesap Raporu

Hesap raporları hesap aşamalarını grafikle desteklenmiş rapor sayfaları ile kullanıcıya sunar. Hesap sonuçları kullanıcı ve kontrol merci tarafından kolayca anlaşılabilir formda oluşturulur.

Hesap çıktıları Türkçe ve İngilizce olarak alınabilmektedir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.


Yük Diyagramları

istCAD Nervür itki diyagramları

Geometrik verileri ve zemin parametreleri girilen istinat duvarı yapısına ait zemin itikileri ve zemin gerilme diyagramları ölçekli olarak kullanıcıya sunulur. Bu sayede yük mertebeleri hakkında fikir sahibi olunabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Opsiyonlar

istCAD Nervür Opsiyonlar

Hesaplar ve çizimlerde kullanılacak opsiyonların yönetildiği bu bölümde geometri , Güvenlik Katsayıları, donatı opsiyonları, Barnakan ve Derz opsiyonları ile çiroz ve sehpa donatı ayarlarını yapabilirsiniz.

Yapılan değişiklikler her istinat duvarı projesi için ayrı ayrı saklanabilmekte ve o projeye özel olabilmektedir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.