Detay Taş

istCAD®2019 TAŞ DUVAR (AĞIRLIK TİPİ) İSTİNAT DUVARI

Taş (ağırlık tipi) İstinat Duvarı Teknik Özellikler ve Detaylar

Veri Giriş Ekranı

istCAD Taş Duvar Yazılımı

istCAD® 7.0 Ağırlık türü (taş) istinat duvarlarının hesap ve analizlerini yaparak detaylı çizim paftasını hazırlar. Veri girişlerinin ve hesap adımlarının kolayca anlaşılabileceği hesap çıktıları hazırlayabilir. Veri girişi ve sonuçları değerlendirme son derece anlaşılır bir formatta olup bütün modüller sesli görsel eğitim videoları ile desteklenmiştir. Yazılımın bu modülünde veri girişi ile üç boyutlu katı model izlenebilmekte ve kullanıcıya boyutlar hakkında fikir verilerek veri giriş hatası en aza indirilmektedir. Yazılım “TS 7994 / Şubat 1990 zemin dayanma yapıları” yönetmeliğine uygun olarak çözüm yapmakta ve yapılması zorunlu olan, zemin taşıma gücü, kayma tahkiki, devrilme tahkiki ve toptan göçme analizlerini otomatik olarak yapmaktadır. Toptan göçme analizlerinde önemli bir faktör olan kohezyon da hesaplara dahil edilmiştir.

İstinat duvarının kesit ve ölçülerinin gösterildiği çizim paftasının yanında barbakan ve drenaj borusunun da gösterildiği çizim yer almaktadır. Hiçbir ilave detay ihtiyacı duyulmadan projenize ekleyebileceğiniz bu detay paftasını DWG/DXF formatında da saklayabilir. Diğer popüler çizim programları ile tam uyumlu olarak açabilirsiniz.


Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.


Toptan Göçme Analizi

istCAD Taş Duvar Toptan Göçme

istCAD® 7.0 Toptan Göçme Analizi Yazılımı “TS 7994 / Şubat 1990 zemin dayanma yapıları” yönetmeliğine uygun olarak istinat yapısının toptan göçme analizini yapar.


Yazılım muhtemel toptan göçme merkezlerini verilen araştırma alanı içerisinde araştırır ve en gayri müsait kayma yüzeyini tespit eder. Her bir kayma yüzeyi için zemin dilimlere ayrılır ve her bir dilimin dengesi kurularak sonuçlar tablo halinde sunulur.


Yazılım kayma merkezi yerini ve dilimlerin konumunu otomatik olarak planlayabilir. Kullanıcı isterse farklı kayma merkezi alanını ve araştırma sıklık aralığını değiştirebilir. Dilim genişliklerine karar verebilir.


Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Donatı Düzenleme Ekranı

istCAD Taş Duvar Donatı Editor

istCAD® 7.0 Taş Duvar Donatı Düzenleme Ekranı

Hesapların ardından otomatik bulunan donatılar ekranda kullanıcıya anlaşılır bir formda sunulmakta kullanıcı istediği donatıda değişiklik yapabilmektedir.

Donatı kontrolü bu şekilde yapıldıktan sonra çizim butonuna basarak detaylı pozlu-metrajlı çizim paftasını alınabilir, hiçbir ilave detay ihtiyacı duyulmadan projenize ekleyebileceğiniz bu detay paftasını DWG formatında da saklayabilir, diğer popüler çizim programları ile tam uyumlu olarak açabilirsiniz.


Çizimlerde temel esas ve dağıtma donatıları ile temel ve taş duvarın birlikte çalışmasını sağlayacak olan filiz donatıları da gösterilmektedir. Ayrıca taş duvar üstünde betonarme hatıl donatı detayı da bu bölümde girilebilir. Düzenlenen donatılar doğrultusunda metrajlı çizim paftası oluşturulur. İstinat duvarının detaylı donatı paftasının yanında barbakan ve drenaj borusunun da gösterildiği ikinci bir kalıp ölçü planı da program tarafından hazırlanmaktadır. Her türlü hesap ve çizim parametrelerine programın “opsiyonlar” bölümünden ulaşılabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Çizim Paftalarının Hazırlanması

istCAD Taş Duvar Donatı Çizim Paftası

istCAD® 7.0 Çizim Paftası Hazırlama

Donatı kontrolü yapıldıktan sonra çizim butonuna basarak detaylı pozlu-metrajlı çizim paftasını alınabilir, hiçbir ilave detay ihtiyacı duyulmadan projenize ekleyebileceğiniz bu detay paftasını DWG formatında da saklayabilir, diğer popüler çizim programları ile tam uyumlu olarak açabilirsiniz. Çizimlerde çiroz ve sehpa donatıları da gösterilmekte ve metraja eklenmektedir. İstinat duvarının detaylı donatı paftasının yanında barbakan ve drenaj borusunun da gösterildiği ikinci bir kalıp ölçü planı da program tarafından hazırlanmaktadır. Her türlü hesap ve çizim parametrelerine programın “opsiyon” bölümünden ulaşılabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Hesap Raporları Görünüşü

istCAD Taş Duvar Hesap Raporu

Hesap raporları hesap aşamalarını grafikle desteklenmiş rapor sayfaları ile kullanıcıya sunar. Hesap sonuçları kullanıcı ve kontrol merci tarafından kolayca anlaşılabilir formda oluşturulur.

Hesap çıktıları Türkçe ve İngilizce olarak alınabilmektedir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Yük Diyagramları

istCAD Taş Duvar Yük Diyagramları

Geometrik verileri ve zemin parametreleri girilen istinat duvarı yapısına ait zemin itikileri ve zemin gerilme diyagramları ölçekli olarak kullanıcıya sunulur. Bu sayede yük mertebeleri hakkında fikir sahibi olunabilir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.

Opsiyonlar

istCAD Nervür Opsiyonlar

Hesaplar ve çizimlerde kullanılacak opsiyonların yönetildiği bu bölümde geometri, Güvenlik Katsayıları, donatı opsiyonları, Barnakan ve Derz opsiyonları ile çiroz ve sehpa donatı ayarlarını yapabilirsiniz.

Yapılan değişiklikler her istinat duvarı projesi için ayrı ayrı saklanabilmekte ve o projeye özel olabilmektedir.

Detaylı anlatımları Görsel Eğitim Videoları bölümünden izleyebilirsiniz.